Autorský zákon a jeho dodržování (nejen) na internetu
Co to je?
- Tento zákon řeší autorské právo a právní problémy s ním související.
- Je v platnosti od 1. prosince 2000, od této doby byl několikrát novelizován.
- V každém státě musí existovat organizace, která dohlíží na dodržování autorského zákona (v USA například FBI). Dohledem na dodržování tohoto zákona je v České republice pověřena státní organizace Ochranný svaz autorský (OSA).
Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, o.s.![](https://3a8613542e.cbaul-cdnwnd.com/858f02947c93fea7d0a67975dbf93c9b/200000156-ae02caefab/OSA_m.png)
Byl založen roku 1919.Jedním z prvních ředitelů byl syn skladatele Antonína Dvořáka.
Úkolem Ochranného svazu autorského je dohlížet na dodržování autorského zákona a vybírat autorské poplatky a předávat je autorům formou autorských odměn. U děl, jejichž autor není znám, nebo není členem Ochranného svazu autorského tyto odměny nevydává. Tímto úkolem je pověřen Ministerstvem kultury ČR.
Problémy OSA
- Někteří autoři považují činnost OSA za neetickou –je založena na presumpci viny.
- Praxe, že hudebníci, kteří nejsou členy OSA, musí odvádět poplatky, hrají-li svou hudbu na svých koncertech, či zpívají lidové písně.
- Sporné údaje na stránkách OSA.
Na svých stránkách OSA uvádí, že navazuje na organizaci založenou v roce 1919 (tento údaj je i ve stanovách OSA). Při transformaci z „jiného socialistické organizace“ na „občanské sdružení“ roku 1996 však došlo k právním pochybením, kvůli kterým nelze nástupnictví uznat.
Poplatky, poplatky, poplatky…
Prázdné datové nosiče
CD-R | 0,40 Kč |
CD-RW | 2,00 Kč |
DVD-R | 1,00 Kč |
DVD-RW, DVD-RAM | 5,00 Kč |
Z paměťových médií nezabudovaných, zabudovatelných či zabudovaných 1,50 Kč za každý započatý 1 GB, nejvýše 90 Kč.
(původně 6 Kč za každých započatých 512 MB)
HDD <1 TB–0,15 Kč za každý započatý 1 GB kapacity.
HDD >1 TB–150 Kč + 0,10 Kč za každý započatý 1 GB kapacity přesahující kapacitu 1 TB.
(původně 10 Kč za každých započatých 40 GB)
Filmy
Zde je poplatek různý. V zásadě však můžeme říci že:
(následují nepotvrzené údaje*)
Výrobní cena jednoho DVD (4,7GB) i s obalem je okolo 5 Kč. Autorům filmu jde přibližně 10 Kč. Nyní jsme na ceně 15 Kč, ale běžný film stojí (odvíjí se od druhu) asi 300 Kč. Kde je tedy zbylích 285 Kč? Další informace již nikdo nedoplní, ale zbylou částku si rozdělí OSA, distributor a prodejce.
(konec nepotvrzených údajů*)
Druhy licencí
Copyright
Tato licence upozorňuje na to, že daný text, obrazový materiál atd. je chráněn autorským zákonem a je zakázáno jej kopírovat, šířit či užívat bez svolení autora. V současnosti je již značení copyrightem nepovinné.
Creative Commons
Nový druh licence, který má umožnit veřejné užívání, sdílení atd. většího množství informací. Nabízí několik schémat práv z nichž nejrozšířenějším je typ, kdy můžete informace, data či jiné neomezeně šířit za podmínek nekomerčního užití a uvedení zdroje / autora.
Stahujeme software, filmy a hudbu
Software
Stáhnou nejnovější Office 2010 z internetu umí každý. Při instalaci softwaru však potvrzujete licenční smlouvu, ve které mimo jiné stojí, že jste k programu přišli legální cestou. Z tohoto důvodu je stahování programů z Ulož.to, Rapidshare či přes Torrent nelegální.
(ilustrační obrázek)
Možností jak toto obejít je nestahovat nejnovější verzi - lépe řečeno, stahovat verzi, která není na pultech obchodů. K tomuto mohou velmi dobře posloužit stránky jako Oldversion.com nebo Hotud.org.
Stahování sofwaru legálně je velmi jednoduché. Prostě navštivte stránky Slunečnice.cz nebo Stahuj.cz a stáhněte si software.
Filmy
Zde je jediným omezením to, že musíte JEN stahovat, NE poskytovat. Z tohoto důvodu jsou služby jako Torrent nelegální.
Sem patří servery jako Ulož.to či Rapidshare ale také ty, kde najdete streamy filmů, například Kino.to. Patří sem ale také populární server Videacesky.cz.
Poslední, zcela legální, možností jsou stránky jako iVysilani.cz, Stream.cz či Archive.org. Na těchto stránkách se oproti předešlým položkám objevili videa legání cestou.
Hudba
Zde je jediným omezením to, že musíte JEN stahovat, NE poskytovat. Z tohoto důvodu jsou služby jako Torrent nelegální.
K získání hudby je také dobrý videoportál YouTube. Pokud videa sledujete je také vše v pořádku. Když si ale chcete stáhnout hudbu do MP3 přehrávače? YouTube možnost stažení nepovoluje, existují však stránky (např. Keepvid.com) či různé programy, které to dokáží. Při tomto postupu sice porušíte několik pravidel, je však nezjistitelný.
Pokud se vám líbí hudba určitého interpreta, podpořte jej koupí alba na serveru i-Legálně.cz. I na serveru Ulož.to se dají sehnat nejnovější písně zcela legálně.
Když píšete článek…
Zde je situace složitá a vždy se musí postupovat podle toho, co, kde a jak citujete či přejímáte.
Podle autorského zákona je užití či citace z cizího díla (chráněného autorským zákonem) přijatelná pokud:
- cituje „v odůvodněné míře z díla jiného autora“
- využije výňatky z díla nebo celá drobná díla za účelem kritiky nebo recenze daného díla
- užije dílo při vyučování pro ilustrační účel nebo pro vědecký výzkum
Při tomto užití je povinen uvést název původního článku, autora a zdroj.
V ČR je autorským zákonem automaticky chráněn každý článek. K jiným citacím, než je uvedeno výše je třeba svolení vlastníka autorských práv.
* informace od anonimního autora, které nejsou ověřeny
Zdroje: Wikipedia.org ; OSA.cz ; MKCR.cz ; Živě.cz ; Časopis Chip
Se všemi daty bylo pracováno v souladu s licencí CC (Creative Commons).
Na článek se vztahuje licence CC (Creative Commons).
Pozor!
V novém a snad i lepším nás nyní najdete na webu https://kupsikrecka.cz. K tomuto kroku došlo z důvodu převodu webu k jinému poskytovateli hostingu a tato stránka již bohužel nebude aktualizována.
Autor webu - Vít Valečka
Anketa
Líbí se vám nový vzhled, nebo jste byly spokojenější se starým?
Celkový počet hlasů: 1355